Ortaya çıktığı günden bu yana içinde ne yazdığı çözülememiş Voynich elyazmasının barındırdığı resimlerin de ne olduğu hâlâ anlaşılamadı.

Onlarca teori ortaya atıldı ama hiçbiri kanıtlanamadı. Voynich Elyazması, Amerikalı antik kitap satıcısı ve koleksiyoner Wilfrid Voynich tarafından Roma yakınlarındaki Frascati kasabasında 1912’de bulundu. Wilfrid Voynich’e göre yazma 13. yüzyıldan kalmaydı. Hiçbir dile benzemeyen bir dilde yazılmıştı, içindeki resim ve diyagramların ne olduğunu ise hiçbir uzman anlayamadı.

Tarihlendirme için yapılan bir dizi test sonucu, yazmanın 15-16. yüzyıllarda Avrupa’da kaleme alındığı düşünülüyor. Kitaptaki resimlerin ise mikroskop ya da teleskopla görülebilen cisimler olduğu iddia ediliyor.

Voynich Yazması, 5 bölümden oluşuyor. Sırasıyla botanik, astroloji ve astronomi, biyoloji, doğal ilaçlar olduğu düşünülen bu bölümlere ek olarak kitabın sonunda bir “anahtar” kısmı var.

Kitabın Roger Bacon’ın bilinmeyen bir eseri olduğu ve Leonardo da Vinci’nin notlarında olduğu gibi şifrelenerek yazıldığını düşünenler de var. Bir başka iddia ise yazmanın “öte dünya” ile ilgili olduğu.

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı için görüşlerinizi paylaşmak ister misiniz?
Aşağıdaki formu kullanabilirsiniz. Yorumunuz en kısa sürede değerlendirilip, yayımlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir