Dört yılda bir dünyanın çeşitli yerlerinden atletler bir araya gelir ve Olimpiyat Oyunları’nda yarışırlar. Oyunlar ilk kez Antik Yunan’da Olimpia’da düzenlendiği için, bu etkinliğe Olimpiyat adı verilmiştir. Antik Olimpiyat Oyunları, Yunan Tanrısı Zeus onuruna düzenlenirdi.

Antik Olimpiyatların başlangıcı M.Ö. 776’ya kadar gider. Bu, Yunanlıların galip gelenlerin kayıtlarını tutmaya başladıkları tarihtir. Antik Oyunlar MS 392’ye kadar düzenlenmeye devam etmiştir.

Atletler Yunanistan’ın değişik şehirlerinden gelir ve koşu, boks, güreş, jimnastik ve ağırlık kaldırma gibi spor dallarında mücadele ederlerdi. Oyunların başında ve sonunda Tanrı Zeus için hayvanlar kurban edilirdi. Olimpia’da Zeus şerefine görkemli bir tapınak da yapılmıştı.

Venüs gezegeni, gökyüzünde Güneş ve Ay’dan sonra en parlak cisimdir. Gün doğarken Sabah Yıldızı, batarken de Akşam Yıldızı adını alır. Antik çağlarda akşam yıldızı yerine Hesperus, sabah yıldızı yerine de Lucifer denirmiş. Binlerce yıldan beri insanların ilgisini çeken Venüs, Olimpiyatların dört yılda bir düzenlenmesinin de sebebi olmuş.

Venüs gezegeni her dört yılda bir ekliptik semada beş köşeli mükemmel bir yıldız çizmektedir. Eskiler bu fenomeni keşfettiklerinde öylesine büyülenmişlerdi ki, Venüs ile onun beş köşeli yıldızı mükemmellik, güzellik ve cinsel aşkın sembolü haline gelmişlerdi. Eski Yunan’da, Venüs’ün büyüsüne övgü olsun diye, onun dört yıllık devrini Olimpiyat Oyunları’nı düzenlerken kullanmışlardı. Bugünlerde pek az insan, dört yılda bir yapılan modern Olimpiyat Oyunları’nın hâlâ Venüs’ün devrelerini takip ettiğinin farkındadır. Bundan daha da az insan, beş köşeli yıldızın Olimpiyat amblemi olmak üzereyken son anda değiştirildiğini bilir, oyunların çok kapsamlı ruhunu ve ahengini daha iyi yansıtması amacıyla beş köşeli yıldız, iç içe geçen beş halkayla değiştirilmiştir.*

* Dan Brown, “Da Vinci Şifresi”, Altın Kitaplar Yayınevi, 2003

0 yorum yapılmış

Bu yazı için bir yorum yapın

Bu yazı için görüşlerinizi paylaşmak ister misiniz?
Aşağıdaki formu kullanabilirsiniz. Yorumunuz en kısa sürede değerlendirilip, yayımlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir